Генерал-майор Явор Матеев: До една година Първа група „Специални сили“ застъпва в дежурство
13.12.2024 г.Otbrana.com
Работих с вяра и любов към Специалните сили, заяви командирът на СКСО в интервю на Цончо Драгански за в. "Българска армия", дни преди да премине на нова длъжност
– Господин генерал-майор, честито ново звание генерал-лейтенант от 19 декември! Пожелавам ви успехи и на новата длъжност от тази дата като военен представител на началника на отбраната във Военния комитет на НАТО и във Военния комитет на Европейския съюз.
– Благодаря за поздравленията. Убеден съм, че за всеки офицер е удовлетворение да бъде повишен във военно звание за полаганите усилия. В този смисъл и аз мога да кажа, че съм удовлетворен за достигането до много високото звание в йерархията на Българската армия – генерал-лейтенант. Щастлив съм, че работех със страхотни колеги и колективи. Сам нищо не съм направил. Всичко е постигнато през годините като плод на колективен труд и на единомислие. Разбира се, няма как да забравя и моите командири и началници, които са ми вярвали и са ме подкрепяли през годините.
– 24 ноември 2015 г. – 19 декември 2024 г. Създаването на СКСО ли е събитието, което бихте откроили през този 9-годишен период като командир на Специалните сили?
– Създаването на Съвместното командване на специалните операции бе нормално продължение на кардиналните промени, които започнаха преди това. За мен най-важното от всичко беше да се сменят мисленето и посоката, да накараме тези, които взимат решения, да повярват, че изграждането и развитието на истински Специални сили по стандартите на НАТО трябва да следва някакъв друг ход. Да си припомним, че в края на 2014 г. и началото на 2015 г. имаше един План 2016 и той беше публикуван. През лятото на 2016 г. от тогавашните Специални сили – 68-а бригада, Специални сили, трябваше да остане един полк и армията да се лиши от едно от най-подготвените си формирования. Беше голяма победа да се спре тази тенденция. И върхът на всичко – от началото на 2017 г. беше отделянето на Специалните сили от Сухопътните войски и обособяването им като самостоятелна част. Тогава бригадата стана непосредствено подчинена на началника на отбраната. И на празника на гарнизон Пловдив – 4 юли, през 2020 г. бяха връчени бойните знамена на създаденото Съвместно командване на специалните операции (СКСО). Така че най-голямата победа беше разбирането и подкрепата, гласуването на Закона от Народното събрание и обособяването на Специалните сили като отделна самостоятелна единица. И тогава 68-а бригада прерасна в Командване, което се доближи максимално до стандартите на НАТО.
– Кои други важни събития допринесоха за развитието на Специалните сили?
– На първо място бяха промените в организационната структура. Обособиха се групите „Специални сили“ и Учебният център за подготовка и бойно осигуряване. Този Учебен център съвсем по друг начин даде възможност да се подготвят нашите военнослужещи на всички нива. Изключително важно беше, че извършихме кардинална промяна и много войнишки длъжности станаха сержантски, така, както е по утвърдените стандарти в НАТО. В един момент направихме няколкостотин сержанти, стана истински сержантски корпус, който е в основата на Специалните сили.
Години наред е нямало един лев в средствата, заделени за закупуване и придобиване на нова техника, въоръжение и реновиране на материалната база. Капиталови разходи – нула. След това имаше години, в които усвоявахме милиони левове, това също е огромен успех. Съвършено нов вид придоби Специализираният учебно-тренировъчен комплекс „Црънча“. Той стана едно изключително модерно съоръжение, което дава страхотни условия за учебен процес, възстановяване и отдих на нашите формирования. Допълнихме го с новата полоса, която е единствената в България. Изобщо в НАТО много малко полоси има на такова ниво – 500-метрова с 20 различни препятствия. Буквално от нула изградихме новото формирование в Банкя. Ние не само спасихме район „Чешнегирово“ на бившата 25-а авиобаза, но му дадохме нов живот. Там се провеждат наши и съвместни учения на Специалните сили, както и на ВВС. „Чешнегирово“ стана център за подготовка на Специалните сили и до голяма степен и на ВВС, особено на военната транспортна авиация. Имаме планове за развитие на „Чешнегирово“ и по отношение на материалната база.
Да се спрем на превъоръжаването. Ние бяхме първите, които успяхме и то в много кратки срокове не само да защитим проект, но той да бъде и приет, да бъде подписан договор и да получим 100 нови бойни бронирани машини от 10 различни вида. От началото на проектирането до цялостната реализация на проекта минаха по-малко от 3 години. Тези 100 машини се използват вече от нас навсякъде в страната, на всички национални и международни учения и подготовки. Използваме ги на ученията на Специалните сили в чужбина, в мисиите извън страната и при действията ни на нашата граница за предотвратяване на нелегалното навлизане на мигранти. Това е огромно постижение. Направихме и други, по-малки проекти, но изключително важни за Специалните сили. Те са свързани със средства за разузнаване, за индивидуална защита на военнослужещите, за личната екипировка, в това число бронежилетки и каски. Сега смея да твърдя, че всички военнослужещи в бойните, осигуряващите и обслужващите формирования имат каски и бронежилетки и съвременна екипировка. Ще отбележа също, че целият проект за новото леко стрелково въоръжение със спецификациите по различните видове оръжия бе съставен от Специалните сили. Той прерасна в рамково споразумение, включиха се и други формирования, но като цяло това е заслуга на Специалните сили. Съвсем скоро трябва да тръгне за реализация и голям наш проект за цялостно завършване на комуникационн-информационната система в СКСО по стандартите на НАТО.
Друго голямо постижение е създаването на Регионалното командване на специалните операции. Трябваше да преодолеем сериозни предизвикателства, но накрая проектът се наложи. Народните представители го приеха в отделен закон и реализацията тръгна. Сертифицирахме две Тактически групи, които от януари трябва да застъпят в дежурство в това Командване. А съвсем наскоро в Румъния бе сертифициран и новият щаб на Регионалното командване на специалните операции, изграден изцяло от военнослужещи от Специалните сили на Румъния и България.
И ще завърша с това, че на базата на нашия труд, на нашата всеотдайност, на нашия професионализъм ние изградихме, отвоювахме и отстояхме специалното място на Силите за специални операции в йерархията на въоръжените сили. Разпознаваеми сме при участието си във всички събития заедно с местната и държавната власт, заедно с българската църква, заедно възстановихме и Празника на Пловдивския гарнизон – 4 юли.
– Има ли нещо, което искахте да направите, но все още не е извършено?
– Времето и обстоятелствата не позволиха да свършим някои планирани неща. Но пък в края на краищата това е един процес, който ще продължи. Убеден съм, че моят наследник и колегите няма да спрат този ентусиазъм, няма да спрат да работят за развитието на Специалните сили в количествено и качествено отношение. И най-вече да се продължи линията за тази съвместност – на Съвместното командване на силите за специалните операции на Българската армия. Това Командване по закон е съвместно и има още много какво да се направи.
– С колко голям личен състав на СКСО ще се разделите?
– Няма нищо по-важно от хората. Заедно сме имали вярата, че сме работили по правилния начин за развитие в Специалните сили. През тези години увеличихме личния състав и то много сериозно. На 100% са окомплектовани щабът, осигуряващите, обслужващите и щабните формирования, както и Учебният център. Групите „Специални сили“ също увеличиха през годините значително състава си и сега са окомплектовани над 80%. Първа група „Специални сили“, която бе създадена буквално на гола поляна, е в състав, който се доближава до другите групи. Тя е с по-голям щатен състав. Но съм убеден, че до една година ще достигне другите групи и ще се изравни по възможности с тях, ще премине през процес на сертификации и също ще застъпва в дежурство. Смятам, че след две години тя ще влезе в ротацията и на Регионалното командване.
– Ще следите ли развитието на Специалните ни сили и на новата си длъжност?
– През всичките години работих с вяра и любов към Специалните сили, в тях премина досегашният ми живот и те са ми скъпи, най-ценни. Предполагам, че и на новата си позиция ще имам с какво да им бъда полезен. Ще помагам и на новия командир на СКСО – бъдещият бригаден генерал Божидар Бойков, и на всичките си колеги. Ще се радвам Специалните сили да се надграждат в количествено и в качествено отношение, в материалната база, във въоръжението и снаряжението. Набраната инерция трябва да се използва.