Пинг понгът между президента и военният министър за армията ще има и други серии

16.12.2010 г. Пинг понгът между президента и военният министър за армията ще има и други серии

Пинг понгът между върховен главнокомандващ и военен министър ще има и други серии

Красен Бучков

 

 На днешната пресконференция в министерството на отбраната военният министър каза, че ще коментира и  фундаментални различия с президента по военното строителство и концепцията за развитие на Българската армия, след като се срещне и разговаря с него. И   това сигурно  е правилното решение, защото  не е държавническо, един върховен главнокомандващ въоръжените сили и един министър на отбраната, да спорят по един такъв важен проблем чрез вестниците.

Ясно е на всеки човек с пагони, че Българската армия трябва да  брани границите на родината си , но има и друга мисия – да участва в операции извън страната. Така е, но звучи шаблонно това „трябва да се неутрализират рисковете и заплахите там, където се зараждат”. Не знам дали този израз съществувава въобще в главата на някой от нашите миротворци, даже и в тези на офицерите. Има го  само в словата преди заминаване и след завръщане от мисии и в интервютата за някои медии. Всичко е много по-простичко и прагматично. Нашите миротворци са там, за да имат по-голям шанс в кариерата, да не ги уволнят и да припечелят някой и друг лев за семейството си.  Рисковете и заплахите ги вълнуват дотолкова, доколкото трябва да се съхранят и останат живи. Глобалните неща са за министрите и политиците – и нашите, и тези от НАТО. Да казваме, че сме в Афганистан  за да държим Бин Ладен далеч от Банкя, днес просто е весело. Пък и една концепция за развитие на армията може да се срути набързо, само при един смъртен случай в Афганистан. Не дай си Боже !

За малка и мобилна армия говорим от зората на демокрацията. Спрягаме тази мечта и сега. Питам се, как  един маневрено боен батальон ще се придвижи от Карлово и Стара  Загора до Видин или  Силистра през Балкана. Та нали вертолетите и самолетите ни са на земята, а и с верижните машини далеч няма да се стигне. По-добре да сме мобилни и осигурени с бързи и бронирани машини за мисиите,  където батальонните бойни групи ще са обречени на гибел без такива.

Когато се закриваха гарнизоните в Банско, Разлог, Гоце Делчев, Момчилград, Ивайловград и другите, армията ни все още беше наборна. Войниците се уволняваха, по-старите старшини се пенсионираха, а на много от офицерите и сержантите бяха предлагани места в оставащите гарнизони. Спомням си и един вдъхновен полковник, вече от резерва, който с подчинените си се грижеше за адаптацията на напускащите армията и осигуряването им с  работа след уволнението. А сега накъде ? От столицата проблемите на Враца не се усещат или както се казва ситият на гладния не вярва. Така е за другите гарнизони, които се закриват и в които ще се уволнят  кадрови военнослужещи.

А да се прехвърля горещата точка на отговорността от един на друг за закриването на гарнизоните от дузина години насам е трагично. В кюпа на тези, които трябва си посипят главата с пепел има и в президентската администрация, и в министерството на отбраната, и в политическите партии. В този кюп са и генерали от резерва и запаса, там са и действащи генерали.

В  интегрираното министерство на отбраната са преизпълнили нормата за Съвети по отбраната за годината. Не знам как се разбира фразата, че „военната и цивилната експертиза  работят съгласувано и ефективно”. Та нима новото ръководство на Сухопътните войски са гласували с твърдо „за” за закриване на техните гарнизони. Нима новият началник на СВ  поддържа толерирането на друг вид въоръжени сили, след като пехотата  дава 98 на сто от миротворците в мисиите. Та нима военните моряци и ръководството на флота са предали своите колеги от подводния флот и смятат, че той не е необходим на Българската армия. Смятате ли, че сами се отказват от три вертолета „Пантер”. Ако е така , жалко  и за пехотата и за моряците. Генералите от ВВС като че ли най-добре са защитили войските си, но дали няма да има политически печат върху военната им експертиза за изтребителите, да речем.  Ами колко  е съвпаднала  военната експертиза на генерал  Бойко Рабаджийски за Щаба по осигуряването и поддръжката с  министерската. Уж е свършил много работа, а го закриват след по-малко от две години служба. Показателна бе и последната пресконференция в МО . Освен министърът, присъстваха и други хора от ръководство, бяха и генерали от щаба  по отбраната и видовете въоръжени сили. Но по всички въпроси отговаряше военният министър. Военните експерти не пророниха дума за утилизацията на боеприпасите, за изтребителите, фрегатите, за формирането на първата маневрена батальонна група.

Хората с лампази не са прости. По-младите разбират, че трябва да се съхранят и оцелеят, тук или навън. Или да хвърлят пагоните. По-старшите вече гледат на уволнение. Достойнството на българския офицер от генералите  тръгва или трябва да тръгва. То трябва да се пази от всички.

Пинг понгът между президента и военния министър със сигурност ще има и други  серии. В тях може да се появат и нови герои. От полза за армията ще е , ако вестникарските престрелки престанат. Не само за Коледа и Нова година. 2011 ще бъде много важна за армията и тя ще има нужда от разум, пари и кураж. За това могат да помогнат и президентът, и премиерът, и  военният министър.Меренето на ъкъл и  достойнства  на гърба на войската, само ще я наранява.