Българската армия изпраща 2010 с най-много миротворци извън страната
30.12.2010 г.Красен Бучков
Числеността на българските миротворци , които служат под флага на НАТО и ЕС достигна цифрата от 720, което е армейски рекорд за по новото време дотук/ако не смятаме Камбоджа/. Само в ИСАФ в Афганистан – в Кабул и Кандахар, ще изпратят 2010 г. 620 войници и сержанти и офицери, както и военни медици. В операцията на Европейския съюз Алтеа продължават да охраняват щаба на мисията в Бутмир 132 наши миротворци. Наши офицери продължават да представят страната ни в Косово, в тренировъчната мисия на алианса в Ирак, в наблюдателната мисия на ЕС в Грузия. Над 90 на сто от миротворците са от състава на Сухопътни войски. И през 2010 г. най-много контингенти бяха подготвени и изпратени на мисия от карловската механизирана бригада и старозагорската лекопехотна бригада.
През изтичащата си година няма нито един загинал български военнослужещ в мисиите извън граница. Осколки от ракета раниха младши сержант Александър Александров, ефрейтор Йордан Петков и редниците Явор Иванов и Лъчезар Иванов от състава на шеста охранителна рота с командир капитан Огнян Марков. По това време в базата бе на посещение тоговашният министър на отбраната Николай Младенов.
За първи път в Кандахар български миротворци от осма охранителна рота отблъснаха талибанска комплексна атака на базата. Нашите действаха професионално и решително. Седем военнослужещи, контраатакували най-активно ,бяха наградени от командира на летището.
Сегашният министър на отбраната Аню Ангелов гостува на миротворците в Кабул и Кандахар през ноември. През декември сред воините в Сараево бе заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова.
През 2011 г. се очаква нарастване на нашето участие в ИСАФ. Ще изпратим десетина инструктури в Центъра за обучение на афганистанската национална армия в Кабул. Ще осигурим и тридесетина военнослужещи за група за връзки и обучение в кандахар, която ще е изцяло българска. Има изгледи да сложим край на мисията ни в Босна и Херцеговина с голям контингент.
Ето и две различни мнения за участието ни в стратегическата за НАТО мисия в Афганистан.
Операцията в Афганистан остава основен приоритет за на НАТО. За първи път след осем години се набелязва план за прехвърляне на отговорността за сигурността на тази държава на афганистанската национална армия и сили за сигурност. Това решение има пряка връзка с участието на Бъэлгария в Международните сили за сигурност в Афганистан. Ние изпращаме екипи за обучение и свръзка. Заминава медицински екип, инструктури. Така изпълняваме на практика едно от основните направления на Стратегическата концепция на НАТО по отношение на Афганистан. По-рано през годината, след посещението си в САЩ, министър Ангелов каза, че България може да участва в ИСАФ с батальонна бойна група
„Проблемът на България е нейната вечна готовност да бъде сред първите, да се изпъчва на най-взривоопасното, на найобстрелваното място. Т.е. да поема ангажименти, които не отговарят на нейните национални интереси и на състоянието на системата за нейната сигурност. Какъв е смисълът, как България печели сигурност, когато заравя за 4 години 1 млрд. лв. в пясъците на Ирак и скалите на Афганистан, без от това да има някаква полза?! Приносът на България би бил на базата на военната, разузнавателната, регионалната експертиза, да поставим като тема на разговори, че мисията е сбъркана. Ние нямаме армия, нямаме оборудване, нямаме специални части, които могат да изпълняват такива мисии. Това в някакъв смисъл е ритуално самоубийство, пращане на пушечно месо. Нямаме мотивация. Имаме участници там само защото хората искат по някакъв начин да спечелят някой и друг лев, защото българската армия вече е поставена на колене. Нека сметнем колко държави от нашата черга участват в тази мисия и ще видим, че това е вечният проблем на българската държава - да тича, да доказва, че е най-верният сателит, че избира неумението да отстоява националните си интереси пред това, да е вечно съгласна. Който и да е военен и политически експерт ще ви даде още аргументи за пълното безсмислие на нашето участие там. Един неоправдан риск, който освен от това не е калкулиран преди изпращането на нашите войници. Няма дебат нито в парламента, нито в правителството. Може ли една държава да праща свои военни в Афганистан, като е дискутирала на висше ниво това не повече от един час сумарно време в НС и МС ?!» - това е мнението на известния военен експерт Николай Слатински.