От Нова година без "Гражданска защита"

30.12.2010 г. От Нова година без "Гражданска защита"

Властта започва нов експеримент със сигурността на хората

Спирдон Спирдонов, публикувано в www.argumenti-bg.com

Пожарната глътна „Гражданска защита”. От 1 януари вече го няма и самото понятие в правния мир. Депутатите промениха Закона за МВР и създадоха главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” (ГДПБЗН). Запомнете тази абревиатура и забравете „Гражданска защита”. Би трябвало да я виждаме на леките и тежки машини, както и на цялото оборудване на спасителните екипи. Интересно защо се случи така, след като в законодателството и практиката на ЕС гражданската защита продължава да съществува?

Според управляващите интегрирането на двете главни дирекции в МВР „Пожарна безопасност и спасяване” и „Гражданска защита” в една цели премахването на дублирането на отделните функции и редуцирането на администрацията. Очакваният резултат е подобряване на организацията на работа, оптимизиране на времето за реакция на новата структура и намаляване на разходите при извънредни ситуации. Голямата тревога на служители от Гражданска защита е, че пожарната ще погълне тяхната служба.

Вътрешният министър Цветан Цветанов обещава всяка една от двете дирекции да запази своят идентичност. Важно е да се знае, посочва той, че няма да се вземат функции от едната, за да се припишат на другата. Ще осигурим  повече ресурс у служителите, които да бъдат включени  „в боя”, обещава Цветанов.

Голямата идея – създаване на единна спасителна система, заслужава подкрепа. Първата стъпка бе направена с едни предишни промени на Закона за МВР и със закриването на Министерството на извънредните ситуации. Втората, според депутата от ГЕРБ Пламен Нунев, е обединяването на тези две служби. И добавя – идентичността на пожарната безопасност и Гражданската защита в новата главна дирекция ще даде възможност за съответстващите на европейските и натовските структури взаимодействия. За тази идентичност е въпросът. Предполага се, че за досегашната „Гражданска защита” и новата „Защита на населението” неговото решаване ще бъде доста по-трудно, отколкото за „Пожарната безопасност”.  Още повече, че гражданската защита ще бъде един от двата основни елемента на новия Европейски център за спешно реагиране.

Замисълът за неговото създаване и функциониране вече бе представен от европейския комисар за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева.

Дано правителството и депутатите да са намерили най-добрия модел! В този случай грешката няма прошка. Става дума за живота на много хора. Голяма част от отговорностите на новата дирекция са много по-различни от противопожарните. Те опират дори до защита на населението при обявяване на режим „положение на война”, „военно положение” или „извънредно положение”. Става дума включително за спазване на Женевските конвенции от 1949, 1954 и 1977 г., където забележете, че се работи с понятието „гражданска отбрана” и се поставят такива задачи, като предупреждаване, евакуация, предоставяне на скривалища и тяхното съоръжаване, мероприятия по затъмнение, спасителни работи, санитарно обслужване, борба с пожари, обеззаразяване на райони, срочно осигуряване на подслон и храна, възстановяване и поддържане на реда в райони на бедствия, срочно погребване на мъртвите и др.

Няма единен модел за действие на пожарната и гражданска защита, казва депутатът Йордан Бакалов от Синята коалиция. В Германия, Швеция, Франция и Испания, посочва той, пожарната е към кметствата, а гражданската защита – към МВР. Има и модели, в които гражданската защита е към администрацията. Народният представител  поставя и още един голям проблем, който вълнува и спасителите. Той е в сериозния дисбаланс. В „Гражданска защита”, припомня Йордан Бакалов, са 1500 души, а в „Пожарна безопасност и спасяване” – 7500. В същото време сигналите на телефон 112 изисквали много повече реакции от „Гражданска защита”. Бившият министър на вътрешните работи, сега депутат от Коалиция за България Михаил Миков, вижда два аспекта в сливането: „Единият е  рационалността и целесъобразността за интегрирането на тези две системи. Вторият обаче е свързан с европейските ангажименти на България, където трябва да се видят добре нещата, за да не стане някакъв проблем.”

Има и още един аспект, който не може да не влияе. Непрекъснатите промени уморяват и демотивират специалистите от „Гражданска защита”. Това е може би една от важните структури в системата на националната ни сигурност, която най-често е прехвърляна от едно ведомство в друго. От 1936 г. насам тя е била самостоятелно управление, непосредсвено подчинена на Министерския съвет, част от МВР, МО, Министерството на държавната политика при бедствия и аварии, което по-късно е преименувано в Министерство на извънредните ситуации. През 1992 г. се създават първите пет професионални щатни формирования за спасителни работи и неотложни аварийно-възстановителни дейности при бедствия, аварии и катастрофи. До 2006 г. техният брой нараства на 16, а през 2009 г. те са 31. Тепърва структурите на досегашната „Гражданска защита” ще влизат в областните дирекции на МВР.

Има нещо сбъркано в цялата философия на това сливане. Ако щете, дори и в наименованието на новата главна дирекция. Все си мисля, че защитата на наслението е нещо много по-широко. Дори пожарната безопасност е само част от него!