Още една православна камбана звучи в Одрин
01.01.1970 г.Вицепрезидентът Маргарита Попова участва в освещаването на камбаната в църквата „Св. Св. Константин и Елена”.
300-килограмова камбана с височина 78 см. и диаметър на широката част- също 78 см. е монтиране в Одрин в българската църква „Св. св. Константин и Елена”. Тържественото освещаване бе на храмовия празник – 21 май, с участието на вицепрезидента Маргарита Попова, заместник-министърът на отбраната Антон Лазаров, представители на Националния нициативен комитет за честване на 100 години от Балканските войни – 1912-1913 г., на МО и други министерства и ведомства. Освен камбаната бе осветен и православен кръст от месинг с размери 165/100 см.
„Чрез тази камбана отправихме послание от православния свят към целия останал свят, без значение на вяра, религия и етнос, за мир, за добруване и за да бъдем всички заедно, в добро или в зло“, заяви Маргарита Попова в словото си пред гостите на тържествената церемония.
По думите на вицепрезидента, на Балканите всяка педя земя и пръст носи ехото на историята, „трудна и многоезична, но история за човека и носеща вечните послания за човеколюбие“. „Важно да се събираме по такива поводи и на такива светли празници и да мислим заедно за това, което ни свързва и ще ни свързва и занапред, за толерантността на нашите държави и народи, които са запазили материалността на миналото в името на духовността на настоящето“, подчерта Маргарита Попова.
„Когато сме мирни и свободни, тогава можем да се събираме заедно и да се поздравяваме и да чертаем бъдеще за следващия ден“, каза още вицепрезидентът Попова. Тя призова да бъдат изграждани повече мостове между народите „и да пречим на онези, които мислят, че чрез разрушение може да се постигне нещо“.
Инициативата е на Отечествения съюз и четирите военно-партиотични съюзи: СОСЗР, Съюзът на ветераните от войните, Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите и Съюзът на възпитаниците на ВНВУ, ШЗО и РВГ. Родолюбивата проява се посвещава на 100 години от Балканското война и на 70-годишнина от създаването на ОС, който е правоприемник на Отечествения фронт. В нея участваха председателите на тези организации Симеон Симеонов, генерал-лейтенант от запаса Стоян Топалов, д-р Тодор Анастасов, младши лейтенант от запаса Петър Велчев и капитан далечно плаване Атанас Илев.
Средствата бяха набрани чрез национална дарителска кампания при закупуване на разпространени в цялата страна картички. Стойността на самата камбана, която е излята в леярната на Велеганов, е 10 000 лв., като се изключат дарителските елементи. 22-килограмовият кръст струва 4860 лв. Разчита се и на средства от Националния инициативен комитет за честване на 100 години от Балканските войни.
След литургията за храмовия празник отец Ангел Велков, архимандрит на църквата „Св.Стефан“ в Истанбул и отец Александър Чакър, свещеник в църквата „Св.Георги“ в Одрин, отслужиха водосвет за освещаване на камбаната и кръста.
На церемонията по тържественото освещаване присъстваха и над 600 членове на военнопатриотичните организации.
По-рано същия ден се проведе тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя пред мемориала „Одринци“ в Свиленград, където са изписани имената на 1900 български войници и офицери загинали при щурма на Одрин през 1913 г. В ритуала участваха военнослужещи от военно формирование 52 740 – Хасково с командир подполковник Данчо Николов, заместник-кметът на Община Свиленград Мария Костадинова и представители на местната общественост.
***
Българската църква „Св. Св. Константин и Елена“ е построена през 1869 година.
След Балканската война църквата е полуизоставена, поради масовото изселване на българите от Одрин. Храмът е бил действащ до средата на 40-те години на миналия век, след което постепенно е изоставен и започва да се руши. Църквата е възстановена през 2008 г. със съдействието на българската държава.
В двора на църквата в миналото е имало войнишко гробище на загинали през 1913 г. при превземането на Одрин български войници и офицери. Гробището е съществувало до 80-те години на миналия век, когато всеобщата разруха на църквата обхваща и гробовете на войниците. Оцелелите 6 офицерски мраморни надгробни паметника се съхраняват в църквата „Св. Георги“.
На снимката: Камбаната в църквата „Св.св. Константин и Елена”, която бе тържествено осветена на храмовия празник – 21 май.
Снимка Димитър Бебенов
.