Американците ни натискат за боен батальон в Афганистан
01.11.2010 г.Красен Бучков
Американците били недоволни от последните ходове на българското министерство на отбраната за включване в американската програма за подпомагане при участие в мисията в Афганистан с бойни подразделения, научи «Отбрана”. Преди няколко месеца, по време на посещението си в САЩ, българският военен министър заяви пред държавния секретар на отбраната на Съединените щати своя инетерес и България да се включи в тази програма за подпомагане. Това бе афиширано в медийното пространство като възможност да се проучат възможностите на тази програма. Но всъщност вече се обмисляха начините за промяна на нашето участие в натовската операция в Афганистан.
Дни по-късно външният ни министър, записал в биографията си и няколко месеца като министър на отбраната, каза че форматът на българското участие в Афганистан ще се запази и няма да има никакво преформулиране на мисията на контингента. Последва заплахата на джихадска групировка на Ал Кайда: България е наша законна цел. Казаното от говорител на «Асбат ал Ансар» сякаш стресна ведомствата, които отговарят за сигурността на страната. И последва общо изявление на двете ведомства, в което се казва, че като част от ИСАФ ние сме част и от общата заплаха. Стана ясно, че сме там, не заради Америка, НАТО и ЕС, а заради националната ни сигурност. На което не кой да е друг, а самият Осама отговори пред Ройтерс след отвличането на петима френски граждани: Не е редно да окупирате нашите държави, да убивате нашите жени и деца и да очаквате да живеете в мир и сигурност.
В едно от последните си изявления министърът на отбраната отбеляза, че България не е заявявала нито официално, нито неофициално намерения за удвояване на българския контингент в Афганистан. И пак той каза, че военната експертиза разглежда промяната на участието ни в Афганистан като вариант да се подготви маневрена батальона бойна група.
На конференция, като благодари за участието ни в ИСАФ досега, американският посланик бе категоричен, че България би могла да направи и повече и изрази увереност, че премиерът и неговите съветници ще вземат правилното решение за България. «Никога не е лесно да се изпращат млади мъже и жени на места, където са застрашени. Аз обаче вярвам, че стабилизирането на Афганистан, осигуряването на по-добър живот на хората, страдали прекалено дълго, и на един, казано най-общо , безопасен свят, си струва риска...» - са мислите му едно към едно.
Това означава приканване на България за включване в програмата, за която стана дума в началото на коментара. Това означава България да направи нещо повече, да се включи в мисията с боен батальон.
Думите за риска пък могат да се разшифроват като предупреждение за големите опасности пред бойния батальон. В Кабул и Кандахар заплахите и опасностите извън охраната на летищата са много по-големи. Бойните действия навън са с пъти по-страшни от ракетните атаки вътре. Иначе войната си е война. Един куршум или една ракета, ако са писани за българин, няма да отидат по американец или англичанин. И обратното....