В мисии пак ще участваме с щатни подразделения
09.02.2011 г.Красен Бучков (otbrana19571@abv.bg)
Около 14000 български военнослужещи са преминали през мисии и операции зад граница . Колко от тях служат още не се знае точно. Индивидуален опит имат хиляди. С по две –три мисии са стотици, има и войници и офицери с по четири и повече мисии. Но нямаме колективен опит – такъв извод направи министърът на отбраната Аню Ангелов по време на словото си на конференцията на Щаба по отбраната. Нямаме щатно окомплектовани роти само от военнослужещи, които са били на мисии. От тази година на мисии ще изпращаме само щатни подразделения, които при необходимост ще се доокомплектоват от други поделения. Това е съществена промяна. По закон всички трябва да бъдат готови за участие в операции зад граница. Имаме и заповед как да става подбора. По други пътища няма да става набиране на миротворци, каза още военният министър.
Що се касае предстоящите съкращения в армията, министърът поясни, че пътната карта на всяко едно поделения трябва да се разясни на всеки един войник. За да стане ясно под шапката на всеки какво ще стане с поделението му, къде ще могат да кандидатстват на други длъжности и т.н.
Коментар: Не е ново изискването на мисии да ходят само щатни подразделения. Това бе ново и по времето на генерал Златан Стойков. Още преди пет-шест години се заговори, че на мисии трябва да ходят военнослужещи само от една рота – ротен, взводни командири, командири на отделения и войници. Въпросът е доколко тези изисквания се изпълняваха през годините. В докладите на старшите национални командири винаги се казваше, че кнтингентите са окомплектовани 90 на сто с воини от щатното подразделение, но последващите анализи показваха друго. В последна сметка доокомплектоването от други подразделения достигаше повече от 20-30 на сто. Няма командир, който да не е убеден, че на мисии е най-добре да се служи с щатно подразделение. Лакетната връзка през годините, изглаждането на характерите в ротите и общата служба в подразделенията правят колективите по-здрави , по-сплотени и отговорни и по-дисциплинирани по време на мисии. Дано се сложи край на порочната практика старши началници да назначават свои хора на миротворчески длъжности. Това само вреди на контингентите.
Не може да се твърди сто на сто, че нямаме и колективен опит от мисиите. Има командири на взводове и роти от Ирак и Афганистан, които са били окомплектовани изцяло с войници по щата в България. Не се знае дали този опит се обобщава по най-добрия начин и дали е на ниво приемственоста в предаването на този опит в основните съединения, които подготвят нашите миротворци.