Съкращаваме 5700 военнослужещи и назначаваме 3500 резервисти
16.02.2011 г.Спирдон Спирдонов (otbrana1957@abv.bg)
С новия закон за резерва ще въведем около 3500 военнослужещи от резерва, казва министърът на отбраната Аню Ангелов в интервю за столичен всекидневник. Те ще бъдат на разположение, ще се числят в резерва и ще получават определено възнаграждение за година, само за това че са в списъка. Отделно, когато бъдат извикани на активна служба за обучение или за участие в операции, ще получават заплата, каквато получават останалите военнослужещи. Ще съкратим, уточнява той, 5700 военнослужещи, но ще добавим 3500 резервисти.
Очаква се законът за резерва да бъде готов до лятото. Влизането му в сила ще стане от началото на следващата година. В Плана за развитие на Въоръжените сили, приет от правителството в края на миналата година и влязъл в сима в началото на тази, е посочено: „Предвид необходимостта от детайлна регламентация и конкретизация на правата и задълженията на гражданите и на органите за ръководство на резерва на въоръжените сили, обществените отношения, свързани с резерва на въоръжените сили, службата в него и на военния отчет на гражданите, ще бъдат уредени в отделен Закон за резерва, като за целта ще бъдат отменени или изменени съответните разпоредби от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.”
Също там четем, че след трансформацията на въоръжените сили, личният състав на Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия към 31 декември 2014 г. ще достигне не по-малко от 37 100 души и до 3 400 резервисти. По категории този състав се разпределя, както следва: военнослужещи – не по-малко 29 000; цивилни служители – до 8 100; резервисти – до 3 400. Редуцирането на личния състав за мирно време на Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия (без доброволния резерв) към края на 2014 г. ще бъде 7 000 души, като от тях: военнослужещи с до 5 700 и цивилни служители с не по-малко от 1 300.
След реорганизиране на структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и преминаване на формирования от Българската армия в тях, личният им състав от 8 620 души към края на 2014 г. ще достигне до 10 250 души и резервисти – до 250, като военнослужещите ще бъдат не по-малко от 4 970 и цивилните служители до 5 280.
След реорганизирането на щабовете и военните формирования на Българската армия, личният състав ще бъде не по-малко от 26 100 души и до 3 150 резервисти. По категории този състав се разпределя, както следва: военнослужещи –не по-малко от 23 720; цивилни служители – до 2 380; резервисти – до 3 150.
Във връзка с повишения интерес към бъдещото формиране на резерва и службата в него може да се намери достатъчно информация в Бялата книга за отбраната и Въоръжените сили, която Народното събрани еприе на 28 октомври м.г. „В условията на професионална армия е наложително търсенето на нов подход за формиране, изграждане, ръководство и управление, използване и подготовка на резерва от човешки ресурси и техника на Въоръжените сили. В този контекст мисията на резерва на Въоръжените сили ще бъде своевременно да предоставя подготвен личен състав и техника, с които при необходимост да нарастват способностите на формированията от Въоръжените сили за изпълнение на техните задачи както в мирно, така и във военно време.
Предвижда се създаването и на териториален резерв, който в мирно време ще се използва за подпомагане дейността на териториалните органи на изпълнителната и местната власт по защита на населението при бедствия, за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи, възстановяване и охрана на засегнатите райони и при необходимост за развръщане на военни формирования при кризи от военен характер. Формированията от териториалния резерв в мирно време ще бъдат в подчинение на областни управители и кметове на общини.
Резервът следва да се изгражда със състав, численост и структура, които да отговарят на потребностите на Въоръжените сили предвид техните мисии и задачи, с централизирана система за управление и органи, разпределени на териториален принцип съгласно административно-териториалното деление на страната.
Новото е, че комплектуването на резерва ще се извършва на доброволен принцип в мирно време, а с привеждането на страната във „военно положение“, „положение на война“ или „извънредно положение“ – на задължителен. Това предопределя и разделението на резерва на доброволен и задължителен.
Доброволният резерв ще бъде с оптимален количествен и качествен състав и ще съответства на реалистичните за страната финансови ресурси. Той следва да е осигурен с адекватни програми за подготовка, мотивация и стимулиране. Този вид резерв ще дава увеличен принос в мирно време и ще се използва в широк спектър от мисии и операции, включително и по защита на населението при бедствия и аварии. В тази връзка взаимоотношенията между Министерството на отбраната, централните и териториалните органи на изпълнителната власт и работодателите следва да бъдат нормативно регулирани. Личният състав от тази категория ще се състои от български граждани, които имат военна подготовка и са годни за военна служба и които в мирно време доброволно са поели ангажимента за съчетаване на военната и цивилната кариера.
Задължителният (мобилизационният) резерв ще се състои от водещите се на военен отчет лица, притежаващи военна или друга специална подготовка и получили мобилизационно назначение във формированията на Въоръжените сили, както и от техниката от националното стопанство, определена за тяхното доокомплектоване и формиране във военно време.
Доброволната служба в резерва ще се изпълнява в мирно време като активна или пасивна служба.
Активната служба ще включва периода от време, през който резервистът е извикан за активно изпълнение на службата в състава на съответните войскови единици, структурни звена и формирования за обучение, подготовка или повишаване на квалификацията за участие в мисии и операции. По време на активната служба резервистът ще се зачислява на пълно служебно време или на частично служебно време в щата на войсковото формирование. Той ще се ползва с всички права на военнослужещ и ще получава основно и допълнителни възнаграждения или част от тях, пропорционално на продължителността на активната служба.
Пасивната служба ще обхваща периода от време, през който резервистът не е извикан на активна служба. По време на пасивната служба резервистите ще са на разположение, в готовност за повикване, за което време ще получават определено годишно парично възнаграждение.”
Ръководството на дейностите по организацията, управлението, отчета и подготовката на резерва на Въоръжените сили, както и по извикването на служба в него, ще се осъществява от министъра на отбраната чрез военна администрация, която ще замени съществуващата система от военни окръжия.”