Пак искат прецизиране на ранното пенсиониране на военнослужещите

18.02.2011 г. Пак искат прецизиране на ранното пенсиониране на военнослужещите

 

 

Спирдон Спирдонов (otbrana1957@abv.bg)

Служители, които заемат административни и други подобни длъжности в системите на Министерството на вътрешните работи и Министерството на отбраната, както и тези, занимаващи се с обслужване на населението или работят в технически и други служби от общ характер, следва да не се ползват от правата за ранно пенсиониране, а да придобиват право на пенсиониране по общия ред. Правото и привилегията на ранно пенсиониране трябва да се предоставя само на онези държавни служители и военнослужещи, които работят в условията на повишен риск и опасност за тяхното здраве и живот. По този начин ще се въведе по-голяма справедливост и равнопоставеност в системата на пенсиониране и ще се намалят разходите за пенсии и осигурителни вноски.

Това е част от препоръките в проучване на тема: „Пенсионното осигуряване в Р. България - проблеми и необходими промени", разработено от експерти на организациите от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР). Проучването е осъществено с подкрепа на Международната организация на труда, Женева, Сектор „Работодателски организации". В обсъждането взеха участие експерти на синдикалните организации, университети, пенсионно-осигурителни дружества и държавната администрация. Бяха заявени експертни позиции по необходимите промени в пенсионно осигурителната система.

Експертите от МВФ препоръчват, се посочва по-нататък в разработката на Григор Димитров от Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес, да се извърши „поетапно премахване на ранното пенсиониране за специалните категории“. Те смятат, че въвеждането на тази практика ще доведе до хармонизиране на публичната пенсионна правна уредба, макар спестените от тези мерки средства да не изглеждат много. Експертите били категорични, че премахването на привилегиите ще доведе до по-голяма справедливост. Те смятат, че не е е икономически обосновано определени категории,включително военните и държавните служители, да се възползват от една по-благосклонна към тях пенсионна правна уредба в сравнение с останалите работници.

Това не са единствените предложения, които засягат правилата и реда за пенсиониране на за държавните служители, които работят по Закона за държавния служител; за военнослужещите – Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България; за държавните служители в Министерството на вътрешните работи – Закона за Министерството на вътрешните работи и Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража; за съдиите, прокурорите, следователите, държавните съдебни изпълнители, съдиите по вписванията и съдебните служители, както и членовете на Висшия съдебен съвет и инспекторите в инспектората към Висшия съдебен съвет – Закона за съдебната власт; за държавните служители от ДАНС – Закона за Държавна агенция „Национална сигурност“.

При сегашната практика, се посочва в анализа, внасянето на осигурителни вноски става на всеки три месеца с общ трансфер за всички държавни институции, извършван от Министерството на финансите. Законодателят изисква осигурителните вноски за заетите в държавните институции да се внасят както е предвидено в КСО всеки месец. Освен това вноските следва да бъдат за сметка на бюджетите на съответните ведомства. Според авторите на анализа въвеждането на подобна практика ще позволи когато не се спазят определените срокове в КСО държавните институции да се санкционират по същия ред, както всички останалите работодатели. Те смятат, че по този начин ще се осветят реалните бюджетни разходи на съответните държавни институции и ще се осигури равнопоставеност на всички осигурители по отношение на задълженията им.

Изразява се мнение, че е необходимо държавните служители да внасят лични осигурителни вноски, както останалите заети в икономиката. Работещите в държавната администрация сега не плащат лични осигурителни вноски, за сметка на получаваното от тях възнаграждение. По тези причини, се отбелязва в анализа,  за 2010 г. в Републиканския бюджет са предвидени 105.9 млн. лв., които са предназначени за покриване на тези задължения на държавните служители, под формата на вноски от работодател. Средният осигурителен доход на държавните служители е 920 лв. Признава се, че създаването на този ред, няма особен икономически ефект за бюджета, но има дисциплиниращо въздействие и установяване на равнопоставеност на всички осигуряващи се лица към осигурителните институции.

От асоциацията смятат, че се налага преразглеждане на актюерските разчети, по които се определя размера на осигурителните вноски на военнослужещите по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и от държавните служители – по Закона за Министерството на вътрешните работи и Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, и следователите. Анализът показвал, че постъпленията от осигурителни вноски от тези системи в ДОО са по-малки от реалните разходи, които се правят за изплащане на пенсии. Към 31.06.2010 г. се осигурявали 83 180 следователи, военнослужещи и хора от съдебната власт при среден доход 973 лв. (при 570 лв. среден доход за страната), по данни на НОИ. В същото време били предвидено през 2010 г. около 93 000 души да вземат ранни пенсии по различните специални закони. За 2010 г. разходите за пенсии на тази група служители в държавата са били планирани в размер на 496,5 млн. лв. Дават се данните, че за 2010 г. предвидените средства в Републиканския бюджет за осигурителни вноски за тези категории лица са в размер на 215.6 млн. лв. Изчислява се, че е налице дефицит от около 280,9 млн. лв., който се покривал от вноските на лицата от реалния сектор и предоставената субсидия от държавата.

Изводът от анализа е, че формирането на този дефицит е в разултат на по-ниската осигурителна вноска, която се внася за тези лица. За 2010 г. осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ на ДОО е 31 на сто, при осигурителна вноска от 47,7 на сто, с която (могат) може да се покрие изплащането на пенсиите на тези лица. Подобно е положението и за другите категории осигурени лица по специални закони (съдии, прокурори, държавни служители и др.) за които държавата плаща само около 45 на сто от необходимата осигурителна вноска за фонд „Пенсии“. Промени в този подход за 2011 година не са направени.

Според анализа разчетите показват, че средният размер на пенсиите, които получават военни, полицаи и някои служители на съдебната власт е почти два пъти над средните пенсии за страната. През 2010 г. средният месечен размер на новоотпуснатите пенсии за тях бил над 443 лв., докато средната пенсия за страната е 262 лв. Структурата на размера на получаваните пенсии към 31 юни 2010 година показвала следното: най-голям дял пенсионери (16.8 % или 368 521 души) са с основни пенсии между 115.68 лева и 136.08 лева. Друг голям дял (14 % или 307 299) са с пенсия от 200 до 250 лева. Близо 11 на сто са с пенсия между 300 и 400 лева, а 9.5 на сто са с пенсия между 250 и 300 лева. Максималната пенсия от 700 лева се получава от 44 416 души.

От анализа на данните став ясно също така, че  средната възраст на новоотпуснатите пенсии за лицата, които са ползвали ранно пенсиониране от тези системи е 50,8 години, докато за трета категория труд е 62 години. Съществувала и сериозна диспропорция при средната продължителност на получаване на пенсия – за военни и полицаи е 23,9 години, за втора категория труд – 17,8 години и за останалите – 22,9 години. По тези причини предложението е, че „има сериозни мотиви и ще бъде справедливо и за тази група да се определя и минимална възраст за пенсиониране, както за останалите осигурени лица.”

Подобно предложение се подкрепяло от експертите на Международния валутен фонд (МВФ). Последната мисия на МВФ препоръчала предоставянето на възможности за ранно пенсиониране за специалните категории труд – военни, държавни служители от системата на МВР да се преразгледа.

Този анализ и предложенията на работодателите идва да покаже, че миналогодишната заплаха за лишаване на военнослужещите от придобити права във връзка с пенсионирането все още съществува. Той очевидно трябва да бъде сигнална лампичка при формирането и защитата на социалната политика на МО и другите ведомства. 

Текст на снимката: Работодателите искат военнослужещите да имат различни права за пенсиониране.