Близо 70 на сто от българите подкрепят военното обучение на учениците
01.01.1970 г.Спирдон Спирдонов
Според социологическо изследване на Института за модерна политика на обществено-политическите нагласи въвеждането на т.нар. военно обучение в средните училища е необходимо. Данните показват, че 69,2% от анкетираните заявяват подкрепа за идеята, а 25,7 % не я подкрепят. 5,1 % от респондентите не изразяват отношение в едната или другата посока.
Гражданите на Република България в девети и десети клас на средното си образование преминават подготовка за усвояване на знания, свързани със задълженията им по отбраната на страната, действията за оцеляване при кризи от военен характер, както и за мисията и задачите на въоръжените сили, тоест т.нар. военно обучение. Подготовката се осъществява в рамките на 5 учебни часа за девети клас и 5 учебни часа за десети клас от определените в учебните планове часове на класа. Това е регламентирано в Закона за резерва на Въоръжените сили. Началото е 1 декември тази година.
Занятията ще се водят в 4548 пралелки в цялата страна, казва полковник Стоян Стаматов, началник на Централното военно окръжие. Девети клас са 2267, а десети – 2281. В окръжието са на финала на подготовката за старт на обучението. Разработени и разпространени са определените теми. Води се подготовка на ръководителите на занятията. На разположение е и учебен филм с два открита урока в 68 бригада „Специални сили” в Пловдив и в 61 механизирана бригада в Карлово.
Теми за задължителна подготовка на учениците от девети и десети клас в средните училища, свързани със задълженията на гражданите по отбраната на страната:
Девети клас
„Същност и съдържание на гражданско-военните отношения”, „Действия за оцеляване при актове от терористични, екстремистки и престъпни групировки и военни действия, както и при откриване на невзривени бойни припаси”, „Задължения на гражданите на Република България по отбраната на страната”, „Критична инфраструктура.Спасителни и евакуационни дейности с участието на въоръжените сили”, „Оказване помощ на населението от въоръжените сили при кризи от военен характер”
Десети клас
„Въоръжените сили на Република България – история и настояще”, „Въоръжения и екипировка на военнослужащите във видовете въоръжени сили”, „Мисия и задачи на въоръжените сили на Република България. Участие в операции и мисии извън територията на страната”, „Приемане на военна служба и на служба в резерва на въоръжените сили на Република България”, „Същност, цели и задачи на резерва на въоръжените сили на Република България”