Много шум на тихия фронт

21.02.2011 г. Много шум на тихия фронт

Спирдон Спирдонов (otbrana1957@abv.bg)

Още месец и военното ни разузнаване ще навърти една година, откакто е на мушката на кого ли не. И много често във фокуса на общественото внимание. Да, това е необичайно и нелогично, но у нас нещата отдавна се обърнаха с главата надолу. И най-вече за службите за сигурност. Няма гаранции, че и след едната година тези хора ще работят за армията и държавата си тихо и далеч от широката публика. Съвсем скоро при тях ще влезе агенцията „Държавна финансова инспекция”. Ревизията е по искане на министъра на отбраната Аню Ангелов. За да може, казва той, личният състав да продължи своята професионална дейност на чисто. Преди това ще бъде променена методиката за заплащането на труда разузнавачите, в частта й за специфичните допълнителни възнаграждения. До сега всичко ставало според волята и решенията на непосредствения директор.

Една проверка в служба „Военна информация” вече приключи. Инспекторатът и други структури на МО констатираха много добро и ефективно сътрудничество с партньорските служби и с органите за разузнаването на НАТО и ЕС. Няма и документални случаи на нарушаване на принципа на предоставяне на равна по обем и еднаква по съдържание информация на президента, министър-председателя, председателя на Народното събрание и министъра на отбраната. От тук нататък обаче следват негативните констатации. Те на първо място обосновават заложеното в Бялата за отбраната и Въоръжените сили приемане на закон за военното разузнаване. На второ - показват „сериозни нарушения в сферата на финансовото и материално-техническото осигуряване и при обществените поръчки”. Третата констатация е най-странна и така, както е формулирана, най-тревожна. Налице е „пълна зависимост на кариерното развитие на всеки един служител от непосредствения началник. Това, както в случая с допълнителните възнаграждения, води до изкривена лоялност и издигане в службата само на основата на лична преданост”.

Интересно е как оценката за кадровото развитие в службата се връзва с добрите думи за резултатите в нейната работа? И какво ще стане с тези, за които проверката е констатирала, че са се издигнали заради личната си преданост? Това, разбира се, е грижа и отговорност на министъра на отбраната. Очевидно новини за службата ще има и занапред. Наближава 6 май. Може пък да бъде назначен титулярен директор. Помним, че полемиката по този въпрос между министъра на отбраната и президента продължи половин година. По-вероятно е обаче да се изчака приемането на закона и тогава да се отиде на подобна стъпка. Един друг законопроект обаче стои и чака в парламента от средата на декември м.г. С него Иван Костов и Йордан Бакалов предлагат от т.нар. закон за досиетата да отпадне една разпоредба. Неговото приемане означава да се разкрие принадлежността към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия и на лицата, „заемали или заемащи длъжност началник на отдел или началник на сектор в служба "Военна информация" към министъра на отбраната или началник на отдел или началник на секция в Националната разузнавателна служба след 16 юли 1991 г.” До този момент движение по тази поправка няма. Военни експерти обаче вече прогнозират сериозни проблеми за националната сигурност при гласуване на тази промяна.

Дано, поне на „тихия фронт” всичко е спокойно. Там нещата много зависят от индивидуалния професионализъм. За тила отговаря държавата. Колкото е по-сигурен, толкова по-добре за предната линия. При всички случаи обаче не е хубаво да има много шум на „тихия фронт”.

Коментарът е публикуван в www.argumenti-bg.com

На снимката: Министърът на отбраната Аню Ангелов и зам.-директорът на Служба „Военна информация Веселин Иванов полагат венци пред паметниците на загиналите военни разузнавачи на 12 януари т.г.

Снимка сайт на служба „Военна информация”