Текстовете, които ощетяват военнослужещите при пенсиониране остават
04.11.2010 г.Предложените поправки в Кодекса за социално осигуряване няма да намалят напрежението в армията.
Спирдон Спирдонов
Това, което се очакваше с тревога, по отношение на бъдещото пенсиониране на военнослужещите, се случи. Правителството не се отказа от текстовете в Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, които ощетяват голяма група от офицерите, сержантите и войниците. Поправките в КСО вече бяха веднъж в парламента. Министерският съвет ги изтегли. Тристранният съвет заседава няколко пъти. Синдикати и работодатели защитиха своите интереси и стигнаха до приемливи компромиси. В подкрепа на военнослужещите се чу само един глас – този на министъра на отбраната Аню Ангелов. Той обаче се оказа недостатъчен. Очевидно други решаваха какво и как да се променя. Лошото е, че стовариха още по-големи проблеми върху главата на министъра. Ако в Народното събране не надделее разумът, рапортите за напускане на армията ще нараснат още по-лавинообразно, отколкото през последната година. Тогава, колкото и силно да звучи, няма да се наложи да купуваме нови изтребители, защото техниката без подготвени пилоти е куп желязо. Едва ли ще има толкова желаещи и за мисии, и операции зад граница! Все повече военната професия се приравнява към останалите. Интересно какво ще направи МО, за да повиши нейната атрактивност. Знае се, че при професионалната армия мотивацията на войниците се подчинява на по-други закони, отколкото при наборната.
За какво става дума? Предложенията за поправки в КСО са качени на сайта на Министерския съвет. Всеки може да си прочете и да си направи съответните изводи.
Какво предвижда сега Кодексът за социално осигуряване? Общата постановка за всички военнослужещи е, че три години прослужено време се зачитат за пет години осигурителен стаж от трета категория. Законодателят обаче е направил диференциация в зависимост от особеностите на военната служба. За летците от реактивната авиация, подводничарите и водолазите една прослужена година се брои за три години осигурителен стаж от трета категория. За летците от витломоторната авиация, парашутистите и служещите на надводни кораби една прослужена година се зачита за две години осигурителен стаж от трета категория. За участниците в операции и мисии зад граница с висока степен на риск една година се брои за три години осигурителен стаж от трета категория, а при ниска степен на риск – една година се зачита за две.
Какво следва от поправките на правителството, ако бъдат подкрепени от депутатите? Предложените текстове заличават разликата в особеностите на военната служба, що се отнася до преизчисляването на стажа. Остава общата постановка. Според нея три години действително изслужено време се зачитат за пет години осигурителен стаж от трета категория. Има един не много ясен на пръв поглед текст в преходните и заключителни разпоредби. По тази причина ще го цитирам: „Осигурителният стаж на правоимащите лица по чл. 104, ал. 7 и 8 (б.р. – става дума за участниците в мисии) се определя въз основа на издадени по реда на наредба на Министерския съвет по § 45, ал. 1 от преходните и заключителни разпоредби на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България удостоверения за осигурителен стаж, включително за участие в мисии и операции извън територията на страната осъществени или започнали до 12.05.2009 г. Отпуснатите пенсии за осигурителен стаж и възраст на лицата по чл. 69, които са участвали в операции и мисии извън територията на страната, се преизчисляват от 12.05.2009 г., ако в 1-годишен срок от влизане в сила на този закон подадат заявление и удостоверение за осигурителен стаж в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт.”
Който си прави сметка за бъдещето трябва да има предвид и следния текст в предложените от правителството промени: „Военнослужещите придобиват право на пенсия при освобождаване от служба независимо от възрастта им и при осигурителен стаж, както следва: до 31 декември 2011 г. – 25 години общ осигурителен стаж, от които две трети действително изслужени като военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България; от 31 декември 2011 г. – общият осигурителен стаж по т. 1 се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с 4 месеца до достигане на 28 години, от които две трети действително изслужени като военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.” Не се предлагат промени в текста, който регламентира, че военнослужещите, прослужили 15 години на длъжности от летателния състав, парашутистите, екипажите на подводните съдове и водолазния състав, придобиват право на пенсия при уволнение, независимо от възрастта им.
Така, ако поправките бъдат приети по този начин, законодателят ще даде възможност на военнослужещите още една година да се пенсионират по непроменени условия, що се отнася до 25-те години осигурителен стаж.