Без нас в "Зората на Одисеята"
20.03.2011 г.Спирдон Спирдонов (otbrana1957@abv.bg)
Войната срещу Либия показва, че кризата не навсякъде реже военните бюджети
Този път наблюдаваме единодушие на институциите. Спрямо офанзивата срещу режима на полковник Кадафи президентът, министрите на отбраната и външните работи смятат, че България не бива да участва във военната операция, но трябва да подкрепи всички действия за преодоляване на хуманитарната криза. Държавният глава излезе с позиция от пет точки. Премиерът почти я повтори. Чакаме да приключат дискусиите в НАТО и в ЕС, за да се произнесе българското правителство и за нашия принос.
Ясно е обаче, че и да искаме не можем да се включим в бойните действия на „Зората на Одисеята”. Макар че, както се изрази президентът Георги Първанов „едва ли има някой по-заинтересован от нас, българите, от отстраняването на режима на Кадафи, тъй като години наред шестима невинни български граждани страдаха от произвола на либийския режим”. На последния парламентарен контрол от най-високата у нас трибуна Аню Ангелов бе категоричен, че нашите изтребители – МиГ-21 и МиГ-29, стават само за у нас. Министърът на отбраната даде тази оценка само ден след като премиерът Бойко Борисов развълнуван заяви в авиобаза „Граф Игнатиево”: „Имаме най-добрите ВВС!” При всички случаи и двамата не са съвсем прави. Могат да се приведат достатъчно аргументи. Халът ни обаче е ясен за западните държави и те едва ли биха се обърнали с подобно предложение към нас. Войната срещу Либия показа, че световната криза, с която обясняваме намаляването на парите за нашата армия, съвсем не се е отразила на бойната мощ на петчленната коалиция на САЩ, Франция, Великобритания, Канада и Италия. Ние можем да изпратим сухопътен контингент военнослужещи, макар че сме на предела и на тези възможности заради ангажимента ни в Афганистан, но подобно развитие на операцията не се предвижда. Най-вероятно и НАТО се въздържа на този етап, защото грижите му в Азия са доста големи и ключови за неговото бъдеще.
Наистина ни остава да се включим в хуманитарната част на операцията. В това всички са единодушни. Държавниците ни обаче не бива да търсят обяснение на своето поведение в състоянието на българските въоръжени сили. По-достойното е да те поканят, защото виждат, че имаш възможности, а ти да откажеш, защото знаеш каква политика да водиш. Така както сториха много държави в Европа!
(Публикувано в www.argumenti-bg.com)