Славната Седма мотострелкова дивизия е жива
26.03.2011 г.Спирдон Спирдонов (otbrana1957@abv.bg)
Само в София днес се събраха повече от 50 генерали и офицери от запаса и резерва, служили в Седма мотострелкова дивизия. Тяхната традиционна пролетна среща предшества голямото честване на 125-годишнина от създаването на съединението, което ще се проведе на 18 април в Ямбол. Със своите някогашни началници и подчинени се видяха бившият министър на отбраната армейски генерал Йордан Мутафчиев, генералите Кирил Косев, Цветан Тотомиров и Люцкан Люцканов. Стана пределно ясно, че Седма мотострелкова дивизия е жива със своите славни командири и всички офицери, сержанти и войници, преминали през нейните поделения.
Полковник Стоян Балканджийски съобщи, че след 4-годишно ходене по мъките идеята за изграждане на мемориален комплекс във връзка с Първия исторически ракетен пуск на 15 май 1963 г. е през реализация. Тържественото откриване ще бъде на 7 май т.г. в с. Славянци, община Сунгуларе. Инициативата е на клуб „Ракетни войски и артилерия „Олимпи Панов”, община Сунгуларе и кметството в с. Славянци. Тя се осъщестява със съдействието на Щаба по отбраната и ЦС на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Историята и инициативата
На 18 април тази година се навършват 125 години от създаването на 7-ма мотострелкова дивизия. Историята на дивизията започва от Шеста пеша бригада, която през 1891 г е преименувана в Трета пехотна балканска дивизия. Първият успех на дивизията във войната срещу Сърбия е дело на 29-ти пехотен Ямболски полк. На 3 октомври 1915 г. той излиза в долината на Морава в района на жп станция Враня. Пътят Ниш-Солун, по който сръбските войски се свързват с войските на Антантата в Македония е прекъснат. На 4 октомври 1915 г. 29-ти пехотен Ямболски полк завзема българския град Враня. Това е първият голям български град в Поморавието, освободен от Българската армия. Останалите сили на Трета дивизия настъпват във Вардарска Македония.
На 16 ноември 1915 г. Трета дивизия нанася съкрушително поражение на сръбските войски край Призрен. Тук 29-ти пехотен Ямболски полк пленява каляската на сръбския крал Петър.
Инициативен комитет при Обл.С на СОСЗР ”Георги Дражев”- Ямбол подготвя отбелязването на празника. Начело на инициативният комитет е полковник от резерва Лазар Новаков.
На снимката: Участниците в софийската среща на генерали и офицери от Седма мотострелкова дивизия.