Генерал Симеон Симеонов пред "Стандарт": Няма да пращаме рейнджъри в Либия
28.03.2011 г.
Otbrana.com otbrana195711@abv.bg
Можем да командироваме лекари, но нищо повече засега, казва ген. Симеон Симеонов
Първият натовския кораб на бойния флот - фрегата "Дръзки", започна подготовката си за участие в операция на НАТО за налагане на оръжейно ембарго на Либия. 160 моряци стягат багажа си и проверяват оръжията, за да се включат в операцията срещу режима на Муамар Кадафи.
Освен България и Румъния заяви своя фрегата, която да подсили флотилията на алианса в Средиземно море. Като всяка военна операция и мисията на "Дръзки" крие своите опасности. Какви са те - попитахме началника на отбраната ген. Симеон Симеонов.
- Господин генерал, въпреки че все още няма решение за изпращане на фрегата в Средиземно море, екипажът на "Дръзки" вече започна своята подготовка. Какви задачи ще изпълнява корабът, ако все пак замине?
- След като се вземе политическо решение за участие в операцията, ще се обяви кога фрегатата ще замине за района, където в момента се изпълнява операцията по оръжейното ембарго. На практика задачите, които ще има "Дръзки" там, ще са патрулиране, ескорт и контрол на морските съдове. Те ще бъдат проверявани дали спазват ембаргото, да няма нерегламентиран внос и износ на оръжие.
- Допуска ли се възможност за участие в евентуални бойни действия на нашата фрегата?
- Не, няма да има участие в бойни действия, а само за спазване на оръжейното ембарго. Тази операция ще наподобява мисията на ООН в Ливан, където участваше фрегатата "Дръзки". Целта на мисията беше да не се допускат кораби, които превозват боеприпаси, въоръжение и техника, да достигат до бреговете на Ливан.
- Кога според вас може да се очаква взимането на политическото решение за участие в мисията и евентуално заминаване на фрегата?
- С конкретна дата няма да се ангажирам, тъй като има срокове, които нашите съюзници и ръководството на НАТО са предложили не само на България, но и на други държави.
- Т.е. постъпило е вече предложение за участие в морската операция на алианса срещу Либия?
- Не е постъпило като предложение. Въпросът е, че за да се планира операцията, се прави разчет колко кораба от различните типове трябва да участват. След като се вземе политическото решение, българската страна ще определи кога ще заяви в НАТО и откога може да участва в операцията. Сега тече подготовка на фрегатата. Това не е лесна работа, а един много задълбочен процес. Трябва да се види цялото оборудване на кораба, готовността на екипажа и всички предизвикателства, които стоят пред тях, за да бъдат максимално осигурени за действия и при непредвидени обстоятелства. Макар че такива едва ли ще има. Въпреки това ние трябва да направим така, че да предвидим всичко, включително материални и логистични нужди. Знаете, че ще им се наложи да има финансови средства за покупка на гориво, както и да заплащат такси, когато влизат в чужди пристанища. При подготовката са предвидени всички възможни опции, за да може командирът и военнослужещите да имат оперативната свобода да могат да решават най-пълноценно проблемите и да изпълнят задачата си. Периодът, в който ще участва фрегатата, ще бъде обявен след взимането на политическо решение. Трябва да се вземе предвид, че ще са необходими 10 дни за плаване до мястото на операцията и още толкова за връщане.
- Колко време ще бъде продължителността на българската мисия?
- Засега няма решение за какъв период от време ще се участва. Имаше информация, че операцията в Либия ще е 90 дни, но времето минава. Много зависи какво политическо решение ще се вземе. Все пак опира и до възможностите на страната. Защото е ясно, че за един месец участие цената ще е една, а за повече - друга.
- Имаме ли парите, които ще са необходими? Защото 2 месеца на "Дръзки" в Ливан струваха около 3 млн. лв.
- Там финансирането е по друг принцип, тъй като операцията беше на ООН. Парите ще бъдат калкулирани, след като се уточни за какъв период отива фрегатата за изпълнение на мисията. Така че вземайки политическо решение, правителството трябва до осигури финансовите средства.
- Не ви ли притеснява, че това може да е за сметка на някои от ученията на армията през тази година?
- Не искам да гадая предварително. Да видим какво ще бъде решението. Надявам се, че ще се вземе решение. Може би като допълнителен бюджет.
- Какви са другите възможности за участие в операцията освен с фрегата?
- Друга възможност освен ембарговата операция не разглеждаме към този момент. Във връзка с хуманитарната помощ разглеждаме опцията там да бъдат разположени два медицински екипа, ако бъде разгърната военнополева болница. В екипите ще има хирург, ортопед, анестезиолог и медицински сестри. Може би около 10 души са в тези екипи. Не е известно къде ще бъде тази болница. Само се знае, че ще е извън територията на Либия, евентуално в Тунис или Египет.
- Като военен специалист каква е вашата прогноза за развитие на конфликта в Либия? Дали 90 дни ще са достатъчни, за да приключи той?
- Това е трудно да се прогнозира. Поне засега не се предвижда сухопътна операция на територията на Либия.
- Но вие знаете, че е трудно да се постигне победа без сухопътна операция.
- Да, но не мога да коментирам предварително нещо, което не е станало. За това трябва да има съответните решения. Към този етап НАТО се е ориентирал към три опции - хуманитарна помощ, ембаргова операция и осигуряване на забранена зона за полети. Така че е трудно да се прогнозира какво ще се случи. Това зависи от военния потенциал на Муамар Кадафи, който е останал.
- Т.е. не очаквате да има мироналагаща операция, при която да бъдат поискани български войски подобно на Ирак и Афганистан?
- Мисля, че до това няма да се стигне. Нашата страна заяви категорично възможности за участие в хуманитарната помощ и оръжейно ембарго. Трета засега няма.
- Смятате ли, че Кадафи има скрит военен потенциал? Заговори се за тайно химическо оръжие, дори за ядрена програма.
- Не мога да гадая.
- Има ли опасност за България след ескалирането на конфликта?
- Категоричен съм, че няма опасност за България, отчитайки, че средствата, с които Кадафи разполагаше, са унищожени. Той имаш стар тип ракети с обсег до 300 километра. С тях е изключено да се достигне територията на страната ни. Разстоянието между двете държави е над 1800 километра.
- Има ли заплаха за българската фрегата, когато започне да патрулира? Какво сочи военният анализ?
- При такива мисии винаги има определена опасност. Друг е въпросът колко е вероятна тя. Дори и да е останал някакъв военен потенциал на Кадафи, нашата фрегата няма да бъде в такава близост, за да бъде подложена на удар.