Аню Ангелов отворил очите на колегите си за пенсионерския гаф в държавната администрация
01.04.2011 г.Спирдон Спирдонов (otbrana1957@abv.bg)
Министрите са били недостатъчно осведомени по отношение на внесения на последното заседание на правителството от техния колега Симеон Дянков проект на решение за предприемане на мерки за оптимизиране на персонала, зает в държавната администрация. От думите на самия финансов министър става ясно, че в дневния ред се внасят въпроси от вчера за днес. В интерес на истината очите на правителството отваря министърът на отбраната Аню Ангелов. Подкрепят го Бойко Борисов, Цветан Цветанов и Маргарита Попова. Тотю Младенов и Нона Караджова се досещат, че подобон постановление може да бъде само пожелателно, защото не може да променя Кодекса на труда и Закона за държавния служител.
Всичко това е ясно от стенограмата на правителственото заседание по тази точка, която публикуваме. Въпросът е защо правителството трябваше за пореден път да инициира напрежение сред хората, особено в МО и МВР. Очевидно нещата от вчера за днес не винаги стават най-добре.
--------------------------------------------------------------------------------------------
Стенографският запис по точката за проект на решение за предприемане на мерки за оптимизиране на персонала, зает в държавната администрация от правителственото заседане на 30 март т.г.
СИМЕОН ДЯНКОВ: Като цяло в държавната администрация сме успели да оптимизираме 12%, което е успех. Предишни правителства това не са го направили, а още по план имаме известни оптимизации, които предстоят. Разписани са по министерства и агенции. Просто се приемат и последващите стъпки.
АНЮ АНГЕЛОВ: Искам да кажа няколко неща, които личат на първо четене. Ако по точка „Б” се разбира „чиито трудови или служебни правоотношения са възникнали след като назначен служител е придобил или упражнил правото си на пенсия” – има редица служители, които са придобили правото на пенсия и са получили пенсия. За летците това е около 40 години възраст, за останалите военнослужещи – около 55 години. Това означава, че тези хора до навършването на нормалната възраст за пенсиониране, всички тези при мен, в МВР се пенсионират без значение на каква възраст. Това е именно компенсация за конкретните изисквания към съответната категория военнослужещи. След това те имат право да работят. Иначе това е лишаване от правото на труд.
В момента аз не мога да кажа, но по Кодекса на труда ние имаме 11 човека, които са надхвърлили 60 и 63 години и аз съм ги предупредил, дал съм им предизвестие. Те са в процедура на освобождаване. Имаме пет държавни служители, които също са в процедура на освобождаване. Това, което казвам е, че ако касае всички, които рано са се пенсионирали, това би имало огромен негативен оттенък за всички пенсионирани военнослужещи, които в момента работят в Министерство на отбраната като държавни служители.
СИМЕОН ДЯНКОВ: Едно пояснение. Вчера излезе темата. Имаше известен труден начин за разбиране. Тук не става въпрос за министерствата или администрациите, които работят по специални закони, в смисъл, не става въпрос за всички ваши служители от Министерство на отбраната, от МВР и от ДАНС. В двете министерства имате малка част, за които Вие споменахте, които са държавни служители, по смисъла на Кодекса на труда, само за тези служители става въпрос.
АНЮ АНГЕЛОВ: По трудово и по служебно?
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Само по трудово. А по служебно? Защото ако е по служебно, точно влизаме в хипотезата, която развива Аню Ангелов.
СИМЕОН ДЯНКОВ: Но не по специалния закон. МВР е изцяло по специалния закон.
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Нека да се запише тогава така, за да не създава недоразумения. В Министерството на правосъдието също има.
БОЙКО БОРИСОВ: Приемаме точката с предложението на министър Ангелов.
МАРГАРИТА ПОПОВА: Не можем да подходим по отношение на тях така, те имат право да работят…
ТОТЮ МЛАДЕНОВ: Това постановление може да е само пожелателно, защото то не може да променя Кодекса на труда и Закона за държавния служител, в крайна сметка.
СИМЕОН ДЯНКОВ: Госпожо Попова, тук ясно пише, и това е от Кодекса на труда, чл. 106, ал. 1, т. 5 и 6: „които са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст”, в смисъл, темата не е само за възраст, а за осигурителен стаж и възраст. Просто се следва законът.
НОНА КАРАДЖОВА: Пише, че работодателят може.
СИМЕОН ДЯНКОВ: Да, точно така.
МАРГАРИТА ПОПОВА: Има противоречие. Да се прецизира.
СИМЕОН ДЯНКОВ: Добре, приемам.
БОЙКО БОРИСОВ: Приемаме точка 32 на вносител. Да се изчистят юридическите термини по точката, за да не влезем в противоречие с други закони.