Преди 100 години българските офицери били действащи, запасни и в оставка
09.11.2010 г.В помощ на тези, които разработват проекта на закон за резерва
Спирдон Спирдонов
Офицерите от българската войска могат да бъдат няколко категории: на действителна военна служба – с назначение и без назначение; на служба в запас – в запаса на действащата армия и в запаса на народното опълчение; в оставка. Това регламентира „Положението за службата и правата на офицерите от Българската войска” от 15 октомври 1908 г., подписано от тогавашния военен министър генерал-адютанд, генерал-лейтенант Николаев. В него има някои интересни раздпоредби, които е добре да си припомним в дните, когато се очаква разработването и приемането на закон за резерва.
Преди повече от 100 години офицерът се е считал за зачислен в запаса на основата на височайша заповед от деня на изключването му от списъците на частта или учреждението, в което се числил, в резултат на уволнение от действителна служба.
В запаса на действащата армия се служило до 45-годишна възраст, а на народното опълчение – до 55.
Още в мирно време всички офицери, които се числят в запаса на действащата армия и народното опълчение, се разпределят по частите и учрежденията, в които трябва да се явяват при мобилизация или за обучение. Всеки запасен офицер е длъжен да знае в коя войскова част или учреждение се числи. Този, който не е служил във войската подлежи на обучение от 8 до 10 седмици. Офицерите, пише по-нататък в документа, които се числят в запаса, са длъжни да известяват началника на частта, в който се числят, в срок до един месец, за всяка промяна на своето местожителство.
Как е стоял въпросът със заплащането?
Тези запасни, които не са на държавна или общинска служба, получават заплата за звание за времето на обучение. Държавните и общински служители обаче получават заплатата си от ведомството, където работят, като по време на обучението се считат в отпуск. Ако заплатата им е по-малка от 100 лв., разликата до 100 лв. се доплаща от военното министерство.
Запасните офицери нямали право да си служат за реклама със званието и длъжността си от действителната служба в търговски фирми и в други предприятия. Те обаче имали право да се титуловат със званието и длъжността си от действителната служба в полза на положението си в обществото.
Документът определя, че запасните офицери
имат право да носят военна униформа
в дните на църковни и строеви паради, на църковни молебени по случай височайши празници, на приемите в двореца. По време на обучение военната униформа е задължителна. Когато са в униформа, запасните офицери са длъжни да изпълняват всички дисциплинарни задължения, установени за офицерите на действителна служба. За нарушаване на дисциплината и за поведение, което не съответства на офицера, запасните се лишават от правото да носят формата.
В оставка имали право да излизат офицери
както от действащата армия, така и от запаса по собствено желание или с разпореждане в следните случаи: по болест и по навършване на пределна възраст. Военното ведомство води на списък всички офицери в оставка. Те не се викат по време на мобилизация. Изключение се прави само за тези, които физически са годни за носене на военна служба, на само по тяхно желание. Такива офицери са назначаавни в тила на действащата армия или в учрежденията вътре в страната.