Интелигентната отбрана не е кръгова отбрана, а високи резултати - с малко средства
04.04.2011 г.Красен Бучков (otbrana19571@abv.bg)
Веднага след конференцията за „интелигентната отбрана” в ЦВК се чуха гласовете на зевзеци - експерти. На въпроса що е то, един от тях отговори: „С малко ъкъл, големи работи!”. Друг експерт припомни, че ако се замени думата „интелигентна отбрана” с „разумна достатъчност” и НАТО с Варшавския договор, много от постановките започват да си приличат като две капки вода. Е имаше и трето мнение, че интелигентната отбрана по-скоро била умна отбрана. Както и да е, променената стратегическа среда изисква промяна в стратегическия отговор на предизвикателствата и ние като част от НАТО трябва да намерим своето място в хора на най-успешния военнополитически съюз. Всички сме приели членството в този съюз. Дали ни харесна или не, вече е късно. Няма крачка назад, нито встрани. А и тази интелигента отбрана пасва като „шамар на буза” на наполовина съкратения военен бюджет. Щем не щем трябва да сме в режим на икономии и режим на фискални предизвикателства.
Терминът „интелигентна отбрана” не е българска работа. Идеята е на Генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен и за първи път е изказана на конференцията на НАТО по сигурността в Мюнхен. Генералният секретар обявява коза, а останалите играчи започват разиграването с дискусии, позиции и реализация на идеята.
Ето какво мисли за интелигентната отбрана министърът на отбраната Аню Ангелов:
- Изграждане на сигурност с по-малко ресурси, но с повече координация и кохерентност – това е сърцевината на интелигентната отбрана. Резултатите ще дойдат с интелигентно мислене и с интелигентни действия. Това е най-важното според него.
- Изисква се да гарантираме по-високо ниво на сигурност с по-малко финанси.
- Все по-широко приложение на многонационалните решения в изграждането, развитието и поддържането на отбранителните способности.
Така пък разсъждава и д-р Велизар Шаламанов, бивш заместник министър на отбраната и директор ва една от натовските агенции.
- В бъдеще в НАТО ще останат две агенции – по логистиката и поддръжката и комуникацииите и информацията. Ще бъдат общи за НАТО и ЕС и и ще са двата основни стълба за реализиране на идеята за интелигентна отбрана.
- Интелигентната отбрана ще се реализира на основата на многонационални проекти.
- Изготвяне на приоритетни способности в отделните страни, след което става групирането около многонационални проекти.
- Целта е придобиване на повече способности с по-малко пари.
- Цели се постигане на пълна синхронизация между национално, многонационално, съэвместно и общо финансиране.
Някога министър Ангелов е чертаел стратегии и планове и за кръгова отбрана. Тогава трябваше да се стои на смърт и да се пазят границите. Сега времената са други. Интелигентната отбрана не е кръгова отбрана. Интелигентната отбрана означава освобождаване от стереотипните нагласи и шаблонно мислене останали в наследство от блоковото противопоставяне. Старомодно е да виждаме нашите съюзници около границите ни като някакви мними противници под прикритие, учи министърът.
Но защо ли думите и обясненията за интелигентната отбрана и особено „С малко пари – високи резултати” ми напомнят един не толкова стар, а и незабравен все още армейски закон: „Пари няма, действай!”