Преди един век: На пет години 12 месеца отпуск за офицерите

10.11.2010 г. Преди един век: На пет години 12 месеца отпуск за офицерите

Спирдон Спирдонов

Офицерите на действителна служба ползват правото на един месец месец отпуск всяка година, като през това време запазват всичките си права и заплатата си. Тези, които не са ползвали отпуска си две години по ред, имат право на отпуск два месеца със запазване на пълната си заплата. Това право е само за последните две години и в никакъв случай не може да надвишава два месеца, регламентира „Положението за службата и правата на офицерите от Българската войска” от 15 октомври 1908 г., подписано от тогавашния военен министър генерал-адютанд, генерал-лейтенант Николаев.

По болест, установена с медицински акт, офицерът е имал право на отпуск със заплата до четири месеца. След изтичането на този период, той можел да получи още шест месеца отпуск, но с половин заплата. Ако и тогава не се излекува, се уволнява от действителна служба. Този, който е получил отпуск по болест, нямал право на полагащия се редовен отпуск от един месец годишно.

Интересно е, че на всеки пет години офицерът е имал право да ползва продължителен отпуск от 12 месеца без заплата, независимо от отпуска, който се ползва всяка година. Такъв продължителен отпуск се разрешавал за завършване на започнато образование; за усъвършенстване на чужди езици; за учебни курсове; за лекуване по болест и по домашни причини.