Закриват гарнизоните във Враца, Горна Оряховица и Мусачево

15.11.2010 г. Закриват гарнизоните във Враца, Горна Оряховица и Мусачево

В Плевен ще останат три войскови формирования каза на среща с военнослужещи министърът на отбраната Аню Ангелов

Отбрана.com

„Според Бялата книга за отбраната и въоръжените сили в Плевен ще останат три войскови формирования. Един механизиран батальон, който ще бъде подчинен на 61-ва бригада-Карлово, Център за подготовка на войници и резервисти и един зенитно-ракетен дивизион с възможност да осигурява АЕЦ „Козлодуй” и други стратегически обекти в региона”, това обяви министър Ангелов на среща с военнослужещите и представителите на местната власт в град Плевен. „Започваме обиколката в страната за представянето на Бялата книга от Плевен, защото прекратяването на съществуването на една бригада и то на Пета Шипченска е доста сериозен въпрос”, заяви министър Ангелов.

В срещата взеха участие председателят на Народното събрание Цецка Цачева, областният управител Иван Новкиришки, кметът на града Найден Зеленогорски, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов, началниците на Сухопътни войски и Военновъздушните сили, генерал-майор Стефан Василев и генерал-майор Константин Попов, депутати от региона и граждани.

Министърът на отбраната Аню Ангелов разясни, че ще останат структурно непроменени ВВУБ „Г.Бенковски” и факултет „Авиационен” към НВУ „Васил Левски” в Долна Митрополия и инженерният полк в Белене. Той посочи, че гарнизоните Враца, Горна Оряховица и Мусачево ще бъдат закрити.  „Тези, които имат желание и качества да служат, ще имат възможност да продължат службата си в други гарнизони. Съкращенията на личен състав от поделенията в област Плевен представляват 1/10  от всички предвидени  съкращения в Българската армия ”, обобщи министър Ангелов. По предварителен разчет съкращенията и разместванията ще обхванат 1100 души от регионите Плевен и Враца.

Повече яснота относно поделенията, тяхната структура и численост ще даде Планът за развитие на въоръжените сили, който ще бъде обсъден на Съвет по отбрана на 29 ноември тази година. Планът ще начертае пътната карта за привеждане в действие на разписаната в Бялата книга средносрочна визия за развитие на въоръжените сили.

„Бялата книга се основава на задълбочен и аналитичен преглед на структурата на въоръжените сили. Той цели да даде отговор на въпроса от какво България има нужда, за да бъде надеждно защитена и какво може да си позволи. В Бялата книга е намерен балансът между мисии, задачи, възможни сценарии за развитие на геополитическата обстановка, произтичащите от това операции и на тази база необходимите способности и налични ресурси. Тя отчита факта, че България решава своите проблеми в рамките на колективната система за сигурност на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС”, каза министър Ангелов.

Той поясни, че документът се основава на три основни принципа: изграждане на единен комплект въоръжени сили, способни да решават всички задачи; отговорност, прозрачност и отчетност и фокус върху способности, а не върху численост.

(Информацията и снимката са на Пресцентъра на МО)